Trasa WPI 21km

Nie widzisz mapy poniżej? Kliknij tutaj, żeby otworzyć w nowym oknie


Trasa biegu zaczyna się w centrum miasta (dworzec PKP Szklarska Poręba Górna) i przez około 3km wiedzie ulicami aż do schroniska (Chatka Robaczka) odkąd następuje odcinek leśny. Następnie po pokonaniu 1km trasa pnie się już tylko w górę przebiegając między innymi przez – nieczynny zakład obróbki kamienia, wyrobiska torfowe, dolny dukt końskiej jamy i dociera do rozdroża pod cichą równiną 943m.n.p.m skąd kieruje się starą drogą celną do nieczynnej kopalni kwarcu „Stanisław”. Po osiągnięciu najwyższego punktu na trasie 1020m.n.p.m, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe Karkonosze, trasa zaczyna opadać aż do samej mety.

Profil trasy

Profil trasy WPI 21km

Na trasie  biegu będą rozmieszczone punkty kontrolne i przynajmniej dwa punkty odświeżające. Nawierzchnia asfaltowo-szutrowa z krótkim odcinkiem trawiastym. Różnica poziomów między startem a najwyższym punktem naszego biegu wynosi 320m, jednak podbiegi za wyjątkiem ostatniego odcinka do kopalni są delikatne i nikomu nie powinny stwarzać problemów. Brak także ciężkich karkołomnych zbiegów.

Jest to kultowa trasa, na której trenują najlepsi polscy zawodnicy, przede wszystkim maratończycy z Henrykiem Szostem na czele. Szykował on się tutaj do osiągnięcia swoich najlepszych wyników (rekordu polski w maratonie a także do startu w igrzyskach olimpijskich Londyn 2012).

Warto wystartować w naszym biegu z wielu powodów ale głównie:   
– aby zobaczyć gdzie trenują najlepsi polscy zawodnicy
– ponieważ jest to najwyżej położony półmaraton w Polsce
– nasz bieg stanowi idealne przygotowanie do maratonu
– zobaczyć krajobrazy przepięknych gór Izerskich