Maratony Polskie o Izerskim Weekendzie Biegowym 2018

Wspomnień nadszedł czas, a wydaję się jakby to było wczoraj
MaratonyPolskie.PL o Izerskim Weekendzie Biegowym 2018.

21 lipca 2018 roku w Szklarskiej Porębie odbył się po raz szósty Izerski Weekend Biegowy (IWB), który na poszczególnych dystansach półmaratonu, 10 km i 5 km ukończyło 845 biegaczy zarówno z Polski jak i zza granicy.

Biegowa impreza zapisała się już w kalendarzu biegów górskich. Genialne widoki na trasie, bardzo sprawna organizacja i ciekawi ludzie to pierwsze skojarzenia z Izerskim Weekendem Biegowym. Głównym organizatorem tego sportowego projektu jest Towarzystwo Sportowe Regle Szklarska Poręba, które wspierane jest przez Miasto Szklarska Poręba oraz przez naszych parterów: Garmin, Jabra, Interferie S.A., Primavikę, Enervit, Krasicki Hotel Resort & Spa, Wojcieszowiankę.

Szklarska Poręba to miejsce niezwykłe nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla biegaczy. To właśnie tutaj przyjeżdżali i nadal przyjeżdżają najlepsi polscy lekkoatleci. Warunki klimatyczne, widokowe trasy i najwyżej w Polsce położony stadion sprawiają, że stolica Radiowej Trójki nazywana jest mekką biegaczy.

W tym roku Izerski Weekend Biegowy składał się z trzech biegów na dystansach półmaratonu – 6 Garmin Interferie Wielkiej Pętli Izerskiej, 10 km – 3 Jabra Małej Pętli Izerskiej oraz okolicznościowego biegu na dystansie 5 km z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Mocnej Piątki Izerskiej. Całej imprezie towarzyszyły biegi dla dzieci zorganizowane na malowniczym miejskim stadionie z widokiem na góry.

Na stadionowej bieżni, umiejscowiona była także meta wszystkich trzech biegów. Pogoda jak zwykle dopisała, słońce, góry, wymagająca trasa sprawiły, że opinie biegaczy o tegorocznej edycji były bardzo pozytywne.

Starterem tegorocznej edycji IWB była Pani Wanda Panfil, polska lekkoatletka i maratonka. W 1991 roku zdobyła w Tokio tytuł mistrzyni świata w maratonie z czasem 2:29,53. Jest jedyną Polką, której udała się ta sztuka. Zwyciężała w prestiżowych maratonach, m.in. w Londynie, NY, Nagano, Bostonie. Brała udział w igrzyskach olimpijskich w Seulu i Barcelonie. O sukcesach Pani Wandy Panfil można by pisać w nieskończoność. Niezwykłym przeżyciem dla zawodników IWB było więc otrzymanie medalu z rąk Pani Wandy i możliwość zrobienia sobie z nią zdjęcia na mecie.

Imprezę prowadził znany spiker Łukasz Panfil. Wielkim przeżyciem były dekoracje zwycięzców. Na scenie Esplanady w Szklarskiej Porębie dekoracji dokonywali oprócz przedstawicieli naszych partnerów reprezentanci Polski w maratonie na Mistrzostwa Europy w Berlinie: Henryk Szost, Artur Kozłowski, Mariusz Giżyński, Arkadiusz Gardzielewski w towarzystwie trenera Tomasza Kozłowskiego.

Tegoroczni zwycięzcy 6 edycji Wielkiej Pętli Izerskiej:

1 miejsce – Adam Draczyński z czasem 1:15,35
2 miejsce – Grzegorz Gronostaj z czasem 1:17,25
3 miejsce – Jacek Sobas – 1:18,31
4 miejsce – Jacek Jolibski – 1:19,40

Wśród Pań dekorowane były:

1 miejsce – Dominika Stelmach z czasem – 1:23,23
2 miejsce – Anna Ficner z czasem – 1:28,20
3 miejsce – Agnieszka Grad – Rybińska – 1:33,46
4 miejsce – Anna Więcek – 1:34,25

Zwycięzcami 3 Małej Pętli Izerskiej zostali:

1 miejsce – Patryk Sarżyński z czasem 39:07
2 miejsce – Tomasz Kozłowski z czasem 39:28
3 miejsce – Rafał Bardziński z czasem 39:57

Wśród Pań dekorowane były:

1 miejsce – Karolina Dul z czasem 48:34
2 miejsce – Anna Respondek z czasem 48:56
3 miejsce – Grażyna Jaszczerska z czasem 50:56

Zwycięzcami Mocnej Piątki Izerskiej zostali:

Kamil Makoś z czasem 18:14 i Magdalena Pietruszka – 22:30

Gratulujemy!

Zdjęcia w czasie Izerskiego Weekendu Biegowego robił Grzegorz „Wasyl” Grabowski

Drodzy biegacze, warto wpisać w swój kalendarz biegowy tę imprezę, ponieważ jest to doskonałe miejsce na rodzinne bieganie, satysfakcjonujący start i znakomite przeżycia. Wiemy już od organizatorów, że planują kolejną edycję w lipcu 2019r. Więc jeśli ktoś chce przeżyć przygodę w górach to zapraszamy na Izerski Weekend Biegowy.