Jabra Garmin Polska Portal MaratonyPolskie.pl Primavika Szklarska Poręba MOKSIAL Interferie Enervit Wojcieszowianka Krasicki Resort
Search Menu

Historia

Pomysł na organizację Wielkiej Pętli Izerskiej narodził się podczas jednego ze spotkań towarzyskich jesienią 2012 r. Pomysłodawcami byli wyczynowi zawodnicy, wielokrotni medaliści i reprezentanci naszego kraju: Marek Deputat, Darek Kruczkowski, Piotr Rostkowski, Darek Jurkowski oraz Stanisław Zawół. Postanowili oni zorganizować bieg trasą, na której wielokrotnie przygotowywali się do swoich licznych startów. Charakterystyka i położenie tej trasy sprawiają, że jest ona idealna do budowania formy biegowej, o czym świadczy obecność na niej wielu znanych zawodników. Po kilkukrotnych pomiarach okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozegranie zawodów na dystansie półmaratonu.  Dystans i trasa to jednak nie wszystko – Wielka Pętla Izerska mogła zadebiutować dzięki ciężkiej pracy członków Towarzystwa Sportowego Regle Szklarska Poręba, koordynowanej przez Dobrosława Zinkiewicza.

2013 – DEBIUT WPI

20 lipca 2013r odbył się debiut Wielkiej Pętli Izerskiej.  Na starcie tego górskiego półmaratonu stanęło 430 uczestników i tyleż samo dotarło do mety. Gościem specjalnym a zarazem starterem biegu był rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost. Wśród startujących znalazły się znane osobistości ze świata sportów walki Mariusz Cieśliński- Wielokrotny Mistrz Świata w Kickboxingu oraz Tomasz Drwal- zawodnik MMA. Z historycznego zwycięstwa cieszyli się Piotr Holly z Wałbrzycha oraz Anna Ficner ze Złotoryi.

2014 – ANIA FICNER PO RAZ DRUGI

Druga edycja Wielkiej Pętli Izerskiej odbyła się 19 lipca 2014r. Na starcie pojawiło się blisko 700 uczestników, między innymi z Ukrainy, Niemiec, Rosji i Bułgarii. Starterem biegu był znany aktor Artur Żmijewski, który za pomocą armaty dał sygnał do startu.  Upał, jaki panował tego dnia spowodował, że na mecie ostatecznie zameldowało się 647 zawodników a zwycięzcami okazali się Bogdan Siemienowicz z Ukrainy oraz Anna Ficner ze Złotoryi. Zawodnik z Ukrainy ustanowił jednocześnie rekord trasy natomiast Anna Ficner powtórzyła swój wyczyn z 2013 r.

2015 – WPI POD ZNAKIEM REKORDÓW

18 lipca 2015 r. rozegrano trzecią edycję Wielkiej Pętli Izerskiej. Impreza odbyła się dzięki PKO Bank Polski, który to bank był po raz trzeci sponsorem tytularnym WPI. Bieg był rekordowy pod każdym względem – rekordowa frekwencja, rekordowa temperatura i rekordowe wyniki!
Do mety dotarło aż 786 biegaczy, co przy panującym w tym dniu upale było nie lada wyczynem. Gościem honorowym, a zarazem starterem półmaratonu był były czołowy polski maratończyk, reprezentant naszego kraju w pucharze świata i Europy w maratonie – Jerzy Skarżyński.
Zwycięzcą trzeciej edycji został Bogdan Semenowicz z Ukrainy, natomiast wśród pań po raz kolejny rywalki w tyle zostawiła Anna Ficner ze Złotoryi. Obydwoje ustanowili rekordy trasy Wielkiej Pętli Izerskiej.