Historia

Pomysł na organizację Wielkiej Pętli Izerskiej narodził się podczas jednego ze spotkań towarzyskich jesienią 2012 r. Pomysłodawcami byli wyczynowi zawodnicy, wielokrotni medaliści i reprezentanci naszego kraju: Marek Deputat, Darek Kruczkowski, Piotr Rostkowski, Darek Jurkowski oraz Stanisław Zawół. Postanowili oni zorganizować bieg trasą, na której wielokrotnie przygotowywali się do swoich licznych startów. Charakterystyka i położenie tej trasy sprawiają, że jest ona idealna do budowania formy biegowej, o czym świadczy obecność na niej wielu znanych zawodników. Po kilkukrotnych pomiarach okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozegranie zawodów na dystansie półmaratonu.  Dystans i trasa to jednak nie wszystko – Wielka Pętla Izerska mogła zadebiutować dzięki ciężkiej pracy członków Towarzystwa Sportowego Regle Szklarska Poręba, koordynowanej przez Dobrosława Zinkiewicza.

2013 – DEBIUT WPI

20 lipca 2013r odbył się debiut Wielkiej Pętli Izerskiej.  Na starcie tego górskiego półmaratonu stanęło 430 uczestników i tyleż samo dotarło do mety. Gościem specjalnym a zarazem starterem biegu był rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost. Wśród startujących znalazły się znane osobistości ze świata sportów walki Mariusz Cieśliński- Wielokrotny Mistrz Świata w Kickboxingu oraz Tomasz Drwal- zawodnik MMA. Z historycznego zwycięstwa cieszyli się Piotr Holly z Wałbrzycha oraz Anna Ficner ze Złotoryi.

2014 – ANIA FICNER PO RAZ DRUGI

Druga edycja Wielkiej Pętli Izerskiej odbyła się 19 lipca 2014r. Na starcie pojawiło się blisko 700 uczestników, między innymi z Ukrainy, Niemiec, Rosji i Bułgarii. Starterem biegu był znany aktor Artur Żmijewski, który za pomocą armaty dał sygnał do startu.  Upał, jaki panował tego dnia spowodował, że na mecie ostatecznie zameldowało się 647 zawodników a zwycięzcami okazali się Bogdan Siemienowicz z Ukrainy oraz Anna Ficner ze Złotoryi. Zawodnik z Ukrainy ustanowił jednocześnie rekord trasy natomiast Anna Ficner powtórzyła swój wyczyn z 2013 r.

2015 – WPI POD ZNAKIEM REKORDÓW

18 lipca 2015 r. rozegrano trzecią edycję Wielkiej Pętli Izerskiej. Impreza odbyła się dzięki PKO Bank Polski, który to bank był po raz trzeci sponsorem tytularnym WPI. Bieg był rekordowy pod każdym względem – rekordowa frekwencja, rekordowa temperatura i rekordowe wyniki!
Do mety dotarło aż 786 biegaczy, co przy panującym w tym dniu upale było nie lada wyczynem. Gościem honorowym, a zarazem starterem półmaratonu był były czołowy polski maratończyk, reprezentant naszego kraju w pucharze świata i Europy w maratonie – Jerzy Skarżyński.
Zwycięzcą trzeciej edycji został Bogdan Semenowicz z Ukrainy, natomiast wśród pań po raz kolejny rywalki w tyle zostawiła Anna Ficner ze Złotoryi. Obydwoje ustanowili rekordy trasy Wielkiej Pętli Izerskiej.

2016

16 lipca 2016 roku odbyła się 4 edycja Wielkiej Pętli Izerskiej i jednocześnie 1 edycja Małej Pętli Izerskiej na dystansie 10 km. Dzień przed startem pojawiły się obawy o pogodę. Ulewny deszcz utrudniał pracę organizacyjną. Czyżby zamiast upału, miała być dla odmiany deszczowa pogoda? Sobotni poranek rozwiał wątpliwości biegaczy. Pogoda podczas Izerskiego Weekendu Biegowego, jak zawsze dopisała. Nie był to zeszłoroczny upał, ale znowu było ciepło. Cykl biegowych zmagań rozpoczęli uczestnicy  Małej Pętli Izerskiej. Piękna, choć wymagająca trasa dała w kość zawodnikom. Małą Pętlę Izerską z czasem 00:39:40 wygrał Kamil Makoś, drugi był Dariusz Wilk osiągając wynik 00:39:59, zaś trzecie miejsce na pudle zajął Andrzej Grześ – 00:40:37. Wśród kobiet pierwsza na mecie zjawiła się Elżbieta Kowalewska z czasem 00:44:22, drugą pozycję zajęła Zuzanna Głombiowska – 00:48:25, a trzecia zawodniczka to Dominika Łabuda – 00:49:36.

Hasło do startu Wielkiej Pętli Izerskiej dał Bogusław Mamiński – vice mistrz świata z Helsinek na 3000 m z przeszkodami. Trasę pokonał także rekordzista Polski na 800 metrów- brązowy medalista Mistrzostw Świata z Edmonton, czyli Paweł Czapiewski oraz Anna Rostkowska – olimpijka z Pekinu.

Kiedy biegacze półmaratonu znajdowali się na trasie, zdawało się, że wszystko przebiega po naszej myśli, że zawody zmierzają do udanego końca. To były jednak tylko pozory! Nagły i niespodziewanie silny poryw wiatru wyrwał z zamocowań wielki balon naszego sponsora. Balon uniósł się i poszybował nad stadionem. Sytuacja kryzysowa została jednak szybko zażegnana, ale ten latający balon będzie się kojarzył z 2016 rokiem.

Najszybciej na mecie biegu głównego zameldował się Hubert Wierdak z czasem 1:14:35. Drugie miejsce zajął Adam Draczyński – 1:15:28, trzeci był Robert Faron – 1:19:08.

Klasyfikację kobiet wygrała Ania Rostkowska ustanawiając rekord trasy wśród pań – 1:22:45, Anna Ficner znalazła się na drugim miejscu z czasem 1:26:58, a trzecią pozycję zajęła Danuta Piskorowska – 1:29:22.

W sumie w oby dwóch biegach wzięło udział 978 zawodników. Małą Pętlę Izerską ukończyło 196 osób, a Wielką 782.

2017

5 jubileuszowa Wielka Pętla Izerska odbyła się 22 lipca 2017 roku w towarzystwie 2 edycji PKO Małej Pętli Izerskiej. Na obydwa  biegi zapisała się rekordowa liczba zawodników, bo aż 989. Cieszy nas fakt, że przybywa miłośników Izerskiego Weekendu Biegowego, ale jeszcze bardziej cieszy, że Ci co wzięli udział, chętnie do nas wracają. W tym roku starterem WPI został Paweł Czapiewski – polski lekkoatleta, wielokrotny medalista mistrzostw świata, halowy mistrz Europy. Największe sukcesy odnosił w biegu na 800 metrów. Paweł Czapiewski sam wystartował również w półmaratonie, ale nie ukończył biegu. Dopingował za to wszystkim pozostałym śmiałkom i podziwiał ich siłę woli i walki. Dekoracji dokonywał m.in. Yared Shegumo  – polski lekkoatleta pochodzenia etiopskiego, specjalista od średnich i długich dystansów. Były halowy rekordzista Polski w biegu na 3000 metrów

2 PKO Małą Pętlę Izerską wygrał Kamil Makoś z czasem 00:37:32, drugie miejsce wywalczył Marcin Kubica – 00:37:53, trzecie – Jarosław Druciarek – 00:39:52.

5 WPI wygrał zawodnik z Ukrainy – Siergiej Rybak z czasem 1:14:52, drugi był Adam Draczyński – 1:15:15, trzeci Grzegorz Gronostaj – 1:16:25. Jeśli chodzi o Panie to 5 WPI po raz kolejny wygrała nasza olimpijka z Pekinu Anna Rostkowska – 1:23:47, druga była Anna Ficner – 1:28:48, trzecia Julia Kotecka – 1:31:19. W 2 PKO MPI ponownie swój sukces z 2016 powtórzyła Elżbieta Kowalewska z czasem 00:44:04, druga była Ewelina Krawiec – 1:03:52, trzecia Aneta Jaworska – 1:03:59.

W tym roku wprowadziliśmy dodatkową klasyfikację vege. Przede wszystkim dzięki sponsorowi firmie Primavika mogliśmy nagrodzić najszybszych biegaczy, którzy zadeklarowali się jako vege. I tak  na podium w MPI  wśród kobiet vege znalazły się: Ewelina Łozowska, Martyna Krzywicka, Zuzanna Głombinowska, a wśród mężczyzn – Paweł Jaszczewski, Roman Trocha, Marek Pastucha. Podium WPI w kategorii vege zajęły: 1 miejsce zajęła Julia Kotecka, 2 – Ewelina Kowali, 3 – Grażyna Jaszczerska, wśród panów 1 miejsce Irek Ciara, 2 miejsce – Wojciech Michałkiewicz, 3 – Paweł Posłuszny.

Ciekawą klasyfikacją była klasyfikacja małżeństw, z cennymi nagrodami ufundowanymi przez Hotel Bornit. Nowością była nagroda dla 227 zawodnika WPI, która w symboliczny sposób nawiązywała do daty biegu. Pulsometr Sigma R1 otrzymał Krzysztof Kepma z Trzebnicy.

Była to wyjątkowo spokojna edycja, nikt nie zabłądził na trasie, nie odleciał żaden balon, tylko pogoda jak zawsze dopisała… kibicom, bo jak to u nas, nie zawodnikom.

2018

21 lipca 2018 roku odbyła się 6 edycja Izerskiego Weekendu Biegowego. Pogoda jak zawsze dopisała, bo chociaż w Szklarskiej Porębie najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, to u nas nie pada. Tym razem poszerzyliśmy ofertę biegów WPI i MPI o trasę na 5 km. To miał być bieg dla każdego, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale nowy bieg do łatwych nie należał. Trudna, pnąca się mocno do góry, trasa dała się we znaki. Za to nagrodą były piękne medale, które cieszyły się dużym wzięciem. Niektórzy zawodnicy stworzyli „drugi obieg” i wymieniali się medalami, byle tylko zdobyć ten upragniony.

Tym razem naszym starterem była Pani Wanda Panfil – Gonzalez – polska lekkoatletka, zwyciężczyni maratonów w Nowym Jorku, Tokio, LondynieBostonie i w Nagoi w Japonii.. Dwukrotna olimpijka letnich Igrzysk – w Seulu w 1988 i w Barcelonie w 1992 roku. Rekord życiowy w maratonie Pani Wandy, wynosi 2:24,18. Pani Wanda wręczała również medale na mecie. Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i powspominać dawne dzieje. Szczególnie uroczyście wyglądała dekoracja zwycięzców. Oprócz Wandy Panfil na scenie Esplanady w Szklarskiej Porębie pojawili się znani polscy maratończycy: Mariusz Giżyński (maraton 2:11;20 – Rotterdam), Henryk Szost (maraton 2:07;39 – Otsu), Artur Kozłowski (maraton 2:10;58 – Wiedeń), Yared Shegumo (maraton 2:10;34 – Warszawa) i oczywiście prezes TS Regle i były mistrz Polski w maratonie z 1989 Marek Deputat (maraton 2:15;00, – Dębno). Nikt w Polsce nie miał takich sław podczas dekoracji. Ta nasza Szklarska Poręba ma coś w sobie. Od wielu lat przyciąga zawodników z całej Polski. Nieprzypadkowo nosi nazwę „mekki polskich biegaczy”.

A oto wyniki Izerskiego Weekendu Biegowego 2018:

Wielka Pętla Izerska:

1 miejsce – ten, który był ciągle drugi – Adam Draczyński – 1:15:35. Gratulacje!

2 miejsce – Grzegorz Gronostaj – 1:17:25;

3 miejsce – Jacek Sobas – 1:18:31;

Wśród Pań 1 miejsce zajęła Dominika Stelmach – znana polska lekkoatletkabiegaczka długodystansowa. Złota medalistka mistrzostw Polski w biegach górskich, reprezentantka kraju na mistrzostwach świata w tej specjalności. Złota medalistka mistrzostw Polski w maratonie (2017) oraz triumfatorka Wings for Life (w 2015 w Polsce, w 2016 w Australii, w 2017 była najlepsza na świecie, w 2018 r. zwyciężyła w Pretorii (Południowa Afryka). Czas Dominiki Stelmach to – 1:23:23.

2 miejsce – Anna Ficner – startująca regularnie w naszym biegu – 1:28:20;

3 miejsce – Agnieszka Grad – Rybińska – 1:33:46;

Mała Pętla Izerska:

1 miejsce – Patryk Sarżyński – 00:39:07;

2 miejsce – Tomasz Kozłowski – 00:39:28;

3 miejsce – Rafał Bardziński – 00: 39:57;

Wśród Pań: 1 miejsce – Karolina Dul – 00:48:34;

2 miejsce – Anna Respondek – 00:48:56;

3 miejsce – Grażyna Jaszczerska – 00:50:56;

Mocna 5 – z okazji odzyskania przez Polską niepodległości:

1 miejsce – Kamil Makoś – 00:18:14;

2 miejsce – Krzysztof Tschirch – 00:18:36;

2019

20 lipca 2019 roku odbyła się 7 edycja Izerskiego Weekendu Biegowego. Pogoda jak zawsze dopisała, bo chociaż w Szklarskiej Porębie najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, to u nas, już tradycyjnie,  nie pada. Już po raz drugi zawodnicy mogli wybierać spośród trzech dystansów.  Nasz sztandarowy bieg Wielką Pętlę Izerską ukończyło 514 zawodników,   Małą Pętlę Izerską –  280 zawodników, a  Piątkę Izerską – 86. Wspaniała oprawa, spikerem wszystkich naszych biegów był Pan Łukasz Panfił, specjalista od nazwisk i tajemniczych historii ze świata biegaczy zawodowców.

Oto wyniki tych zawodów – WPI:

1 GIŻYŃSKI Mariusz  – 01:15:32

2 GRONOSTAJ Grzegorz 01:17:17

3 SOBAS Jacek  01:18:34

1 FICNER Anna  – 01:29:08

2 WIĘCEK Anna 01:35:13

3 MAJ-ROKSZ Maria 01:35:54

MPI

1 JAKIMIUK Daniel  – 00:38:19

2 STEPANENKO Pavel –   00:38:32

3 WIŚNIEWSKI Rafał – 00:38:37

1 KRAWIEC Ewelina-  00:47:09

2 DACYSZYN Paulina- 00:47:13

3 ŁUKASIEWICZ Ewa- 00:48:48

Piątka Izerska:

1 SANIEWSKI Dariusz- 00:19:36

2 ZWAŁKO Kamil -00:21:21

3 NOWACKI Dawid  – 00:21:25

1 KUROWSKA Marlena- 00:27:04

2 GLOS Lucyna- 00:27:08

3 KORCZYŃSKA Bożena- 00:27:10

2020 – Wirtualny Izerski Weekend Biegowy – cały świat

To był dziwny rok i równie dziwny bieg. Nikt do tej pory, nawet w najgorszych snach, nie przewidział, że świat stanie na głowie. Najpierw marcowy lockdown, później noszenie maseczek, dystans, zamknięcie lasów i odwoływanie wszystkich imprez masowych. Cały świat się zatrzymał, a my razem z nim. W tym roku odbył się tylko Wirtualny Izerski Weekend Biegowy. Zainteresowani biegacze mogli przebiec wybrany u nas dystans w dowolnym miejscu na świecie. Mogli też przyjechać do nas i razem z nami pobiec po trasach IWB. 18.07.2020r zorganizowaliśmy  dla wszystkich chętnych nieformalny bieg. Start, jak zawsze przy dworcu PKP Szklarska Poręba Górna – tym razem remontowanym i dalej w Góry Izerskie. Meta na stadionie, wspólny posiłek – ciasto i arbuzy i oczywiści radość ze wspólnego spotkania. Każdy z zapisanych zawodników mógł za pomocą aplikacji przebiec dystans w dowolnym miejscu. Zakończenie Wirtualnego Weekendu Biegowego miało miejsce 31.08.2020r. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Wśród  startujących rozlosowaliśmy atrakcyjne nagrody od naszych partnerów: Jabra, Garmin i Primavika.  Jedyną rzeczą, którą udało się zrealizować normalnie, były  Biegi dla Dzieci, na stadionie. Z zachowaniem zasad sanitarnych zorganizowaliśmy zabawę dla dzieci. Były medale i oczywiście nagrody. Przynajmniej najmłodsi zawodnicy nie odczuli pandemii. Do tego roku i takich biegów nie chcemy wracać nawet pamięcią. Ale oczywiście dziękujemy wszystkim naszym wiernym zawodnikom, którzy się nie poddali w tym dziwnym czasie.

Maraton:

I miejsce – Nadrowski Kamil

II miejsce – Pękała Piotr

III miejsce – Jóźwik Marek

Półmaraton:

Kobiety

I miejsce – Bęben Wioleta

II miejsce – Machtelewska Alicja

III miejsce – Różańska Magdalena

Mężczyźni

I miejsce – Niepokój Patryk

II miejsce – Szymanowicz Mariusz

III miejsce – Oskulski Robert

10 km:

Kobiety

I miejsce – Teleśnicka Elżbieta

Mężczyźni

I miejsce – Krawczyk Piotr

II miejsce – Siess Jarosław

III miejsce – Wołoszczak Filip

5 km :

Kobiety

I miejsce – Pieprzak Karolina

II miejsce – Lewandowska Kamila

III miejsce – Kordas – Płatek Natalia

Mężczyźni

I miejsce – Rudźko Wojciech

II miejsce – Lewandowski Waldemar

III miejsce – Marek Henryk.

2021

Wspaniały powrót do normalności. Wszyscy na to czekaliśmy. Tym razem postanowiliśmy rozszerzyć nasz Izerski Weekend Biegowy o dodatkowy bieg dla ultrasów. Oprócz sztandarowych już biegów: WPI, MPI Izerskiej Piątki – pojawił się nowy dystans – Maraton Izerski z górką! Pierwszego dnia 10.07. odbyły się dwa biegi – WPI i Maraton. Zawodnicy wystartowali rano, spod nowo wyremontowanego dworca PKP. Zawodnicy mogli podziwiać wspaniałą panoramę Karkonoszy i oczywiście stadion z metą. Tego dnia odbyła się oficjalna uroczystość nadania stadionowi imienia W. Kiryka. Zjechali się znajomi, zawodnicy i wszyscy, którym leży na sercu rozwój biegania w Szklarskiej Porębie.  Wśród licznych gości należy wymienić:

Zawodnicy: Mamiński Bogusław

                      Kozłowski Tomasz

                      Zakrzewski Jan

                      Nogala Henryk

                     Matosz Włodzimierz

                     Śmitkowski Stanisław

                    Holdebrandt Zdzisław

 Klub Oleśniczanka reprezentowali Szałek Andrzej i Janeczek Jarosław. Laudacje przeczytał Nogala Henryk, w imieniu zawodników przemówił Mamiński Bogusław, w imieniu rodziny syn Kiryk Marcin

Został odsłonięty pamiątkowy kamień wyrzeźbiony przez lokalnego artystę Macieja Wokana oraz można było zwiedzić wystawę poświęconą legendarnemu trenerowi. W między czasie zawodnicy pokonywali swój dystans i finiszowali na stadionie. Drugiego dnia 11.07. zawodnicy zmierzyli się z 10 km – MPI i Piątką Izerską. Start już tradycyjnie przy dworcu. Wśród zawodników nie zabrakło również tych, którzy dzień wcześniej przebiegli WPI lub maraton. Atmosfera i pogoda wspaniała. Czuć było tę tęsknotę za wspólnym bieganiem. Tym razem szybki bieg, nie zdążyliśmy się obejrzeć, a już pierwsi zawodnicy wbiegali na metę. Dekoracja zawodników tym razem na płycie stadionu. Po raz pierwszy mogliśmy zawodników i ich rodziny gościć na stadionie. Tu miał miejsce i catering Sport Interferie Hotelu Bornit i uroczysta dekoracja. Najlepsi zawodnicy zostali sfotografowani na tle Szrenicy i całej panoramy Karkonoszy. Ta ostania edycja pozwoliła na powrót uwierzyć w normalność. Znowu poczuliśmy tę radość ze wspólnoty i biegania. Dwa dni i w sumie kilka imprez. Oprócz zawodów, udało się przeprowadzić Biegi dla Dzieci, Nordic Walking i  uroczyste nadanie stadionowi im. W. Kiryka.

Oto wyniki i najlepsi 2021r.

Maraton:

Kobiety

I miejsce – Roszak – Surków Sylwia

II miejsce – Labiszak Elżbieta

III miejsce – Badura Ewelina

Mężczyźni

I miejsce – Dudziński Przemysław

II miejsce – Gumienny Tomasz

III miejsce – Garbowski Rafał

Półmaraton:

Kobiety

I miejsce – Bęben Wioleta

II miejsce – Machtelewska Alicja

III miejsce – Różańska Magdalena

Mężczyźni

I miejsce – Čivrny Jiri

II miejsce – Gołebiowski Sebastian

III miejsce – Naborczyk Konrad

10 km:

Kobiety

I miejsce – Ficner Anna

II miejsce – Zajączkowska Anna

III miejsce – Choma Katarzyna

Mężczyźni

I miejsce – Gołebiowski Sebastian

II miejsce – Maciorowski Grzegorz

III miejsce – Duda Karol

5 km :

Kobiety

I miejsce – Dul Karolina

II miejsce – Czarnecka Joanna

III miejsce – Wyszowska Agnieszka

Mężczyźni

I miejsce – Braun Grzegorz

II miejsce – Krajewski Maciej

III miejsce – Saniewski Dariusz